Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Ressam ve Minyatür sanatçısı Ahmet Yakupoğlu’na Kültür ve Sanat Büyük Ödülü

Ressam ve Minyatür sanatçısı Ahmet Yakupoğlu’na  Kültür ve Sanat Büyük Ödülü

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “ kültür  ve sanatımızın gerek ulusal, gerekse uluslararası alandaki temsilcilerini, hizmet ve eserlerini gelecek nesillere aktarmak için kültür ve sanatımıza gönül vermiş kişileri, topluluk veya kuruluşları takdir ve teşvik etmek amacıyla her yıl Kültür ve Sanat Büyük Ödülü verilmektedir.

 Kültür ve Turizm Bakanlığı Değerlendirme Kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda 2013 yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Kütahyalı Ressam, Neyzen, Tezhip ve Minyatür sanatçısı Ahmet Yakupoğlu, Türk Sanat Müziğinin usta ismi Müzeyyen Senar , Türk Sinemasının unutulmaz aktörü Cüneyt Arkın (Fahrettin Cüreklibatır) ve edebiyatçı ve yazar  Nuri Pakdil’e verilmiştir.

Kütahya’nın yetiştirdiği en önemli sanatçılardan olan Ahmet Yakupoğlu, 1920 yılında Kütahya da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisine girmiş, Feyhaman Duran atölyesinden 1945 yılında  birincilikle mezun olmuştur. Ord. Prof. Dr. A.Süheyl Ünver’den tezhip ve minyatür dersleri almış, ünlü neyzen Emin Dede ve Halil Dikmen’den ney öğrenmiş, Kütahya’nın bütün topraklarını karış karış gezerek resimlemiştir. Sanatçının, İstanbul ve Kütahya’ya ait resim çalışmaları sonradan iki albüm halinde basılmıştır. Bu albümlerden ilki Ahmet Yakupoğlu’nun Fırçasından Boğaziçi (Anadolu Yakası), diğeri de Kütahya’yı konu alan Rengârenk Kütahya Albümü’dür. Bu iki eser Türk Petrol Vakfı’nca kültür dünyamıza kazandırılmış önemli çalışmalardır. Ayrıca 2002 yılında Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünce basılmış Resimde İstanbul ve İstanbul Ressamı Ahmet Yakupoğluisimli eser de; sanatçının kendi anlatımlarını ve yapmış olduğu İstanbul resimlerini içermesi açısından son derece güçlü ve prestijli bir kaynaktır.

Yüzden fazla konulu minyatür, üç binden fazla yağlı boya tablo, Kır Çiçekleri adlı suluboya albümü ve minyatür albümü bulunan sanatçı kırktan fazla neyzen yetiştirmiştir. Kendisi tarafından yaptırılan Çinili Camii alanındaki en özgün mimari eserlerdendir. Ahmet Yakupoğlu Kütahya Güzel Sanatlar Lisesi ve Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinin kurulmasına da öncülük etmiştir.

Suların ressamı olarak bilinen ünlü ressam, neyzen, tezhip ve minyatür sanatçısı Ahmet Yakupoğlu halen İzmir’de yaşamaktadır.

 

  • Ahmet Yakupoğlu 01
  • Ahmet Yakupoğlu 02