Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Termal Sağlık

YONCALI FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON HASTANESİ

            40.800 m2 açık alan üzerine kurulan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, Kütahya-Balıkesir kara yolu üzerinde, il merkezine yaklaşık 16 km. uzaklıkta Yoncalıda 1991 yılında açılmış, halen 250  yatak kapasitesine sahiptir.Hastanede 1 bayan, 1 erkek 2 termal havuz bulunmaktadır. Termal su Bikarbonatlı sular grubuna girer. Kalsiyum, magnezyum ve kükürt içerir. Sıcaklığı 38 derecedir.
         Hastanede Fiziksel Rahatsızlıkları Olan Hastalar, Nörolojik Rehabilitasyon Hastaları, Hemipleji (Inme – Felç), Tetrapleji (Felç), Parapleji (Felç), Monopleji (Felç), Parkinson, MS (Multiple Skleroz), ALS (AmyotrofikLateral Skleroz), CP (SerapralPalsi), Omurilik Yaralanmaları, Kas Hastalıkları, Ortapedik Rehabilitasyon Hastalıkları, Eklem Rahatsızlıkları, Skolyoz, Kırık Sonrası Sekeller, Topuk Dikeni, Romatizmal Hastalıklar, Bel Fıtıkları, Boyun Fıtıkları, Osteoporoz (Kemik Erimesi), Osteoartrit (Kireçlenme), Spor Yaralanmaları gibi hastalıklar tedavi edilmektedir.


Yoncalı Fizik tedavi ve rehabilitasyon Merkezi  -robogoid odası.jpg

KÜTAHYA EVLİYA ÇELEBİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON MERKEZİ

              Dumlupınar Üniversitesi Merkez Kampüste yer alan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi 200 adet beş yıldızlı otel konforunda özel dizayn edilmiş tek kişilik odalardan mevcut olup, toplamda 33.000 m² alanda yer almaktadır. Her katta 50 m²’lik hasta ve yakınlarının ortak kullanımı için 2 adet sosyal alan bulunmaktadır. Toplamda 250 kişilik ortak kullanılan yemekhane, 45 kişilik sinema salonu, 150 kişilik toplantı salonu, iş uğraş terapi odaları, hobi bahçesi, yaklaşık 3 dönüm rekreasyon ve yürüyüş alanı mevcuttur.
             
Bununla birlikte sıcaklığı 55C° ye kadar ulaşan 1 adet 200 ton su kapasiteli büyük termal havuz, 1 adet 80 ton su kapasiteli küçük havuz, 5 adet jakuzi havuzu ve 1 adet terapi havuzu bulunmaktadır.Her yaştan tüm ihtiyaç sahiplerinin hizmetinde olan rehabilitasyon merkezinde bel, boyun, omuz, diz ağrıları gibi kas iskelet sistemi hastalıklarının ayakta tedavilerinin yanında, 24 saat yatarak bakım ünitesi hizmeti sunulmaktadır.

Dpü Fizik Tedavi Hastanesi (4).JPG