Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Mesire Yerleri

ÇAMLICA TABİAT PARKI
      Kütahya'nın batısında, şehir merkezine 5 km. uzaklıktaki Çamlıca mesire alanı, orman içi dinlenme yeri olarak düzenlenmiştir. Altyapısı, piknik yerleri ve hizmet alanları Orman İşletmesi tarafından yapılarak özelleştirilmiştir. Çamlıca, çam ağaçları, soğuk suları, temiz havası ve insanı rahatlatan manzarası ile geniş bir mesire yeridir.AĞAÇKÖY REGÜLATÖRÜ MESİRE YERİ

Kütahya merkeze yaklaşık 15 km mesafede olan Ağaçköy Regülatörü Kütahya Belediyesi tarafından piknik alanı olarak düzenlenmiştir. Yaklaşık 50 dönüm üzerine yayılan mesire yeri, oturma alanları, büfe, çocuk oyun alanı, mescit, WC ve diğer birimleriyle; şehrin gürültüsünden uzaklaşarak doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyenler için ideal bir mekan halini almıştır.


114 Regulatör.JPG


KÜTAHYA ŞEHİR ORMANI

Kütahya’nın en güzel izlenebildiği bölgelerden olan Şehir Ormanı; çeşme, WC, büfe, kameriye, otopark alanı, çocuk oyun grupları, yağmur barınakları, seyir terasları, vb. üniteleri ile Orman Bölge Müdürlüğü tarafından düzenlenmiş bir mesire yeridir.

115 Kent Ormanı.JPG
MURAT DAĞI   Kütahya’nın güneyinde bulunan Murat Dağı, Gediz İlçesine 30 km uzaklıktadır. 2312 m. yükseklikteki bu dağ, Kütahya’nın olduğu gibi Ege Bölgesinin de en yüksek dağıdır. Kestane, meşe ve çam ormanlarından oluşan bir bitki örtüsüne sahip olan Murat Dağı, temiz havası, soğuk suları, kış sporlarının yapıldığı termal kayak merkezi ve özellikle zengin termal kaynaklarıyla çok önemli bir termal ve yayla turizm merkezidir.

GÖLCÜK YAYLASI
    


Kütahya’nın güneybatısında bulunan Gölcük Yaylası, Simav İlçesine 10 km uzaklıktadır. Çam ormanları arasındaki  yayla, her türlü alt yapıya sahip olup, 1450 m. yükseklikte, eşsiz bir piknik alanına sahiptir.PORSUK BARAJI
Kütahya Eskişehir karayolunda şehir merkezine 20 km uzaklıktadır. Porsuk Çayının taşkınlıklarından çevreyi korumak amacıyla yapılmış olan baraj son yıllarda olta balıkçılığının önemli bir merkezi haline gelmiştir. Porsuk Barajında Sofça Köyü civarında su sporları (sörf, kürek, yelken v.b) için sabit iskele ve yüzey çalışmaları yapılmıştır.      

ENNE BARAJI TABİAT PARKI  


 Kütahya’ nın batısında şehir merkezine 16 km uzaklıkta bulunan baraj, olta balıkçılığının da yapıldığı güzel bir mesire alanı olarak düzenlenmiştir.

  

 

KURUÇAY GÖLETİ


Tavşanlı ilçesinin güneyinde ilçeye 7 km uzaklıktadır. Sulama amaçlı yapılan gölet, asıl işlevinin yanı sıra temiz çevresi ile önemli bir piknik alanıdır.

 


ILICAKSU (SARIKIZ) MESİRE YERİDomaniç ilçesine 5 km uzaklıktaki Ilıcaksu Köyü yerleşim birimi içerisinde bulunan Sarıkız, çok güzel bir mesire yeridir. Yerden fışkıran pınarları neticesinde küçük bir gölet görünümünü alan Sarıkız, yeşilliklerle beraber tabii güzellik kazanmıştır. Suyu çok temiz ve yıl boyunca değişmeyen 18˚C su sıcaklığına sahiptir. Sarıkız mesire yeri çevresinde çok sayıda alabalık tesisi bulunmaktadır.

 

        

Sayfa - 84 - Sarıkız mesire yeri.JPG