Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Ilıca Termal Turizm Merkezi

                                                                                                                 

     Kütahya Ilıca Kaplıcaları Bakanlar Kurulunun 04.12.2006 tarih ve 2006/11354 Sayılı Kararı ile Termal Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir.


Konumu                                            : Kütahya’nın Kuzeyinde yer alan Ilıca Harlek Termal; Kütahya-Eskişehir  karayolunun 21. km’sinden 4 km içeride, çam ormanları arasındadır.

Sıcaklığı                                             :25 -43  C° dir.

Etkili Olduğu Hastalıklar           : Romatizmal hastalıklar, Kronik bel ağrısı, eklem hastalıkları, yumuşak doku hastalıkları, Ortopedik hastalıklar, beyin ve sinir cerrahisi sonrası, genel stres bozukluğu ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılmaktadır.

Suların kalsiyum ve florür iyonları ihtiva etmesi sebebi ile yaşlılarda kontrollü içme kürleri şeklinde kullanımı halinde kemik erimesinde yardımcı tedavi unsuru olarak kullanılmakta, ayrıca kadın hastalıkları, karaciğer yetersizlikleri, böbrek ve safra kesesi iltihaplarına da iyi geldiği bilinmektedir.

HARLEK EFSANESİ:

Kütahya'da Harlek adı ile bilinen kaplıcaların ve bölgenin adının konulmasına öykü olan ve dilden dile anlatılarak günümüze kadar ulaşan bir efsanedir. Sarıkız Efsanesi olarak da bilinir. Efsaneye göre ; halen Ilıca olarak bilinen bölgede sarıkız hamamda yıkanırken; bir gün aniden bir ses duyar :

 "Harlayarak mı geleyim, gürleyerek mi ?"  Sarıkız bu sese  hiç bir anlam veremez. Ses bir kaç kez tekrarlanır. Sarıkız sonunda "Harla da gel" diye karşılık                                                                                                verince kayaların içinden "harıl harıl" su gelir, yükselen sular Sarıkız'ı alıp götürür.

Ilıca Harlek Termal Tesisleri.jpg


  Konaklama Tesisleri                         :

 Termal Turizm Merkezinde;

Kütahya Belediyesince işletilen  Ilıca Harlek Termal Otel bulunmaktadır. Ayrıca Termal Turizm Merkezinde; günü birlik gelen ziyaretçiler için termal sulardan faydalanabilecekleri açık havuz ve hamamlar mevcuttur.

İletişim Bilgileri:

Harlek Termal Otel

Tel:      0 274 245 24 50