Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Yoncalı Kaplıcaları

Yoncalı Kaplıcası              Termal Turizm.jpg
Yoncalı Efsanesi:
             
Anadolu Selçuklu Devleti Sultanlarından II.Alaaddin Keykubat' ın Gülümser Hatun adında hasta bir kızı varmış. Genç yaşında hastalanmış ve derdine bir türlü deva bulunamamış. Uyuz bir tilkinin Yoncalı' daki bataklıkta iyileştiğini görenlerin teklifi üzerine Gülümser Hatun' u sıcak suda yıkamışlar. Burada bir süre yıkanan Gülümser Hatun, hasta olarak getirildiği Yoncalı' dan sağlığına kavuşmuş olarak ayrılmış.
              Sultan II. Alaaddin Keykubat, başka insanların da şifa bulması için Yoncalı' da havuzlu büyük bir hamam ve bir camii yaptırmıştır. Kitabesinden bu yapıların 1233 yılında inşa edildiği anlaşılmaktadır.
Konumu                                                       : Kütahya'nın batısında yer alan Yoncalı Kaplıcası şehir merkezine 16 km. uzaklıktadır
Sıcaklığı                                                       : 42 C° dir.
Etkili Olduğu Hastalıklar                
              Kireçlenme ve eklem romatizmaları, iltihabi eklem hastalıkları, yumuşak doku romatizmaları, nörolojik hastalıklar, travmatik ve spor rahatsızlıklarının tedavisine iyi geldiği bilinmektedir.
Konaklama Tesisleri                         
             
Yoncalı Kaplıcasında; Kültür ve Turizm Bakanlığı Turizm Belgeli 4 yıldızlıGülümser Hatun Termal Otel, Nehir Termal Otel, 3 Yıldızlı Yoncalı Termal Otel ve Yoncalı Huzur Apart Termal Otel  Ayrıca Uygulama Oteli ve Belediye belgeli apart oteller bulunmaktadır.  Günübirlik gelen ziyaretçiler için termal sulardan faydalanabilecekleri Türk hamamı, açık ve kapalı havuzlar mevcuttur.

YONCALI MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ UYGULAMA OTELİ

2017 yılında hizmete açılan Yoncalı Uygulama Oteli; 45 oda, 90 yatak kapasitesine sahiptir. İl merkezine 16 km mesafede bulunan Yoncalı mevkiindeki Otel, Yoncalıya hakim bir tepede bulunmakta, sakin atmosferi, konforlu odaları ve termal suyu ile misafirlerine keyif dolu bir tatil vaat etmektedir.


Uygulama Oteli         Yoncalı uygulama Oteli